Kakšno oblačilo je primerno za v cerkev?

Objavljeno: 27.06.2022

Vprašanje bralke tednika Družina:
Poletje je čas, ko smo lahko oblečeni bolj sproščeno in lahkotno. Opažam pa, da veliko ljudi to lahkotnost razume kot razgaljenost. Zdi se mi, da je kriterij primernega oblačenja v zadnjih letih precej padel tudi pri kristjanih. V cerkvah opažam ne samo (pre)kratka oblačila, ampak tudi oblačila, ki izrazito poudarjajo dele telesa. Vem, da ima pri tem vsak svojo svobodo. Vem, da je danes staromodno govoriti o pravilih oblačenja. Pa vendarle, cerkvena tradicija kaže, da ni vseeno, kako prihajamo oblečeni v sveti prostor. Zanima me, kako vzbuditi zavest o dostojnem oblačenju (vsaj) v cerkvi?
Ana

Odgovoril je škof Metod Pirih
Spoštovana gospa Ana! Pred kratkim umrli profesor Mirko Mahnič pravi, da ni res, da obleka dela človeka, ampak da človek dela obleko. Vidiš ljudi, ki so oblečeni v drage obleke, po kriku zadnje mode, in vidiš ljudi, ki so oblečeni tako, da pritegnejo tvojo pozornost. Njihova osebnost se odraža tudi v obleki. Osebnost daje obleki, ki jo imaš na sebi, lepoto in enkratno odličnost. Spominjam se, da smo kot otroci najbolj preprosto obleko imeli za doma, malo boljšo za šolo in “ta lepšo” za k maši. Danes je vse pomešano. Vsaka doba ima svoj slog oblačenja, na katerega ima Cerkev bolj malo vpliva. Okusi so različni, a je tu potrebna vzgoja od otroških let naprej, saj so prav otroci tako lepi v svojih oblekicah, ker jim obleke razgibajo preprostost in čistost njihovih duš (M. Mahnič).

Vzgoja na tem področju naj bi se nadaljevala v šoli in tudi pri verouku; kako se oblačimo za udeležbo pri bogoslužju. Za izredne priložnosti, kot sta prvo sv. obhajilo in birma, se duhovniki vsaj načelno pogovorijo s starši tudi o tem, kako bodo slavljenci oblečeni. Pomembna je vzgoja Citiranje predpisov ali opozarjanje z napisi in plakati, kako moramo biti oblečeni v cerkvi, ne bodo veliko dosegli glede dostojnega oblačenja, če ne bomo z vzgojo, da je obleka izraz človekove biti, njegove notranjosti in spoštovanja do drugih, prišli do tega. Najbrž pa ni glavni problem, kako je nekdo oblečen v cerkvi. Jedro se skriva v splošnem izginevanju čuta za prazničnost in za spoštovanje.

Ta je izginil najprej v civilni družbi, od obleke državnikov pa do tega, kako se pride na sprejem ali kakšen svečan dogodek. Z vsemi smo na ti. Gre za osiromašenje človekovega bivanja, ko tudi praznik postane vsakdanjik. Ne po obleki, ne po tem, kako je okrašena miza, ne po tem, kaj je na njej, se praznik v ničemer ne razlikuje od vsakdanjika. Kolikor kristjani gojimo in se vzgajamo za kulturo praznovanja, da smemo ob nedeljah in praznikih, pa tudi sicer vstopiti v svet prostor, bo tudi nedeljska obleka čisto drugačna. Drugačno bo praznično srce, lepa in urejena notranjost, naš vrč je pripravljen, da se vanj natoči Božja žlahtnina. V pismu Kološanom apostol Pavel pravi: “Kot Božji izvoljenci, sveti in ljubljeni, si oblecite čim globlje usmiljenje, dobrotljivost, ponižnost, krotkost, potrpežljivost,” (Kol 3,12). Obleči Božje oblačilo pomeni postati nov človek. In čim več tega čuta in hrepenenja po Božjem, po lepem, po svetem in po pravih vrednotah bo v nas, tem bolj se bo to odražalo tudi v našem oblačenju. V vprašanju omenjate, da opažate v cerkvi ne samo (pre) kratka oblačila, ampak tudi oblačila, ki izrazito poudarjajo dele telesa. Kot škof sem v 33 letih službe imel veliko birm, a se ne spomnim kakšnih izstopajočih primerov ali izzivalnosti. Nespodobnosti v oblačenju ne gre meriti s centimetrom; obleka je nespodobna, kadar je nameren in preračunan izraz izzivanja in nespoštljivosti do drugih (V. Truhlar: Leksikon duhovnosti).

Prispevek je bil objavljen v tedniku Družina, letnik 67, št. 31.

 

Foto congerdesign / Pixabay

 • 2.7.
  ORATORIJ 2023 - »STOPI NA POT«
 • 5.11.
  KONCERT
 • 3.7.
  ORATORIJ 2022 - »ZA BOŽJO SLAVO«
 • 22.5.
  Prvo sveto obhajilo
 • 27.6.
  Prvo sveto obhajilo
 • 18.10.
  Misijonska nedelja
 • 21.6.
  PRVO SVETO OBHAJILO
 • 30.6.
  ORATORIJ 2019 - »IMAŠ MOČ«
 • 26.5.
  PRVO SVETO OBHAJILO
 • 14.10.
  Dar zakonskega življenja
 • 4.4.
  ROMANJE V MEĐUGORJE
 • 2.7.
  Oratorij 2017 - "DOTIK NEBES"
 • 17.6.
  Koncert dekliškega zbora Ave verum
 • 20.5.
  Koncert okteta Potoški fantje
 • 17.4.
  Ribniški pasijon
 • 10.2.
  Informativni dnevi
 • 3.12.
  Sv. Miklavž
 • 6.11.
  Celodnevno češčenje
 • 24.7.
  Krištofova nedelja
 • 3.7.
  Oratorij 2016: Zdaj gre zares
 • 19.3.
  Gospodovo oznanenje - Materinski dan
 • 10.2.
  Čuj z menoj
 • 18.1.
  Ekumenska molitvena osmina
 • 6.12.
  Božični prazniki
 • 23.11.
  Teden Karitas
 • 11.10.
  Pričevanje Mitje Rudolfa
 • 26.7.
  Krištofova nedelja
 • 28.6.
  Oratorij - Hočem biti svet
 • 31.1.
  Informativni dan
 • 5.12.
  Sv. Miklavž
 • 6.11.
  Celodnevno češčenje
 • 20.9.
  Stična mladih
 • 15.8.
  Veliki šmaren
 • 29.6.
  Oratorij 2014
 • 27.4.
  Koncert dekliškega PZ Ave Verum
 • 5.4.
  Oratorijski dan
 • 22.3.
  Gospodovo oznanenje
 • 7.3.
  Duhovne vaje
 • 14.2.
  Informativni dnevi
 • 24.12.
  Božičnica
 • 7.12.
  Sv. Miklavž
 • 20.10.
  Romanje na Brezje
 • 21.9.
  Stična mladih
 • 25.8.
  Župnijsko žegnanje v Loškem Potoku
 • 30.6.
  Oratorij 2013
 • 30.6.
  Romanje k Novi Štifti
 • 31.5.
  Praznik obiskanja Device Marije
 • 30.5.
  Praznik sv. Rešnjega telesa
 • 19.5.
  Prvo sveto obhajilo
 • 5.5.
  Sveta birma
 • 1.5.
  Šmarnična pobožnost
 • 29.4.
  Sestanek: starši prvoobhajencev
 • 15.4.
  Sestanek: starši birmancev
 • 8.4.
  Srečanje ŽPS
 • 23.3.
  Blagoslov jedil
 • 23.3.
  Blagoslov ognja in vode
 • 15.3.
  Mednarodni simpozij
 • Obvestila
  Nedeljske maše
  Splošna obvestila
  Oznanila
  Urnik verouka
  Šmarnice
  Povezave
  Cerkev
  Verski tisk
  Ostalo
  Zloženke
  Arhiv
  Objave
  Obvestila
  Oznanila

  ŽUPNIJA LOŠKI POTOK

  Hrib 98, 1318 Loški Potok

  Župnik: Bojan Traven

   

  tel: (01) 836 73 65   gsm: 040 834 660

  email: traven.bojan@gmail.com

  Župnija Loški potok
  Izdelava spletne strani www.vkdesign.si