Postni čas

Objavljeno: 13.02.2023

Post me vabi v odnos z Bogom in da si za ta odnos vzamem čas

Prvi dan posta sem slišala povabilo k postu kot moji odpovedi nečemu (hrani, pijači, družbenim omrežjem) ali kot darovanju nečesa svojega (časa, talenta, denarja). Moj post naj spremlja molitev na skrivnem, v intimi z Bogom, da oboje lahko objame Božja milost.

Slišala sem, da je pomembno vse troje, da eno brez drugega ne šteje. Le tako je celota. Vse troje skupaj mi pomaga k poglabljanju odnosa z Bogom in ljudmi. Pri postu ne gre za treniranje volje ob odpovedovanju ali kazanju dobrote ob dajanju, saj na tak način post lahko postane moj malik ali past, v katero se ujamem. Zakaj? Malik je, ko ne iščem Boga, ampak le, ali mi je uspelo in s tem nevede napihujem svoj ego. Past je, ko ne vidim več Stvarnika, ki mi je vse podaril. Kaj sem in kaj imam, česar nisem dobila? V postu več časa posvetim molitvi in branju Božje besede. Tako krepim odnos z Bogom, odkrivam, kaj mi govori, k čemu me vabi. Molitev me odpira njegovi milosti. Če pa zaradi molitve opustim pomembno domače opravilo ali spregledam družinskega člana, me lahko tudi molitev oddaljuje od življenja v odnosu, torej od Boga, ki je odnos.

Bog gleda na osebo

Že od študentskih let me spremlja spoznanje, da Bog gleda na osebo. Upošteva osebo in njeno naravo. Močna izkušnja je bila, ko sem iz vsega srca prosila, naj mi pošlje znamenje, če želi, da se poročim s fantom, s katerim sem hodila. Z njim mi je bilo res lepo, a je bilo zraven veliko preizkušenj. Je to tvoj načrt zame, dragi Oče? Dvajset minut po moji prošnji se je fant peljal mimo cerkve, pred katero sem stala. In kmalu je postal moj mož.

Čutim, da me Bog vabi, naj ostanem v njegovi ljubezni, ker dobro ve, da brez njega ne morem ničesar storiti. Storim lahko, a ne bo polnosti življenja; hitro lahko zavijem s poti. Bog gleda na osebo. On ne predpisuje, da zmolim pet rožnih vencev na dan. Nekdo jih bo zmolil deset, drugi bo rekel “Oče” ali ga bo vabil “Pridi”, tretji bo izročil svojo stisko z “Zgodi se Tvoja volja”. Bog ne predpisuje, kako naj ga kličemo, z vsakim ima edinstven odnos.

Bog nagovarja in odgovarja

On je tam za nas, ves čas čaka. Kot v priliki o usmiljenemu Očetu od daleč gleda na nas in čaka, kdaj se bomo vrnili v njegov objem, potrkali na vrata. Pusti nam svobodo; naša naloga je, da si vzamemo čas. Post ni pot v perfektnost, bistvo ni v odpovedovanju ali dajanju. Glavni namen posta je, da me povabi v odnos z Bogom. In za ta odnos je pomembno, da si vzamem čas. Pa ne samo čas, ampak da se mu v molitvi odprem in sprejmem vse, kar mi podarja. Tudi tisto, kar boli, kar težko sprejemam, saj šele kasneje lahko spoznam, da me je to peljalo naprej, k več življenja. Post je zame veliko povabilo k odnosu z Bogom. Povabilo odrekanja ali darovanja, podprtega z molitvijo. In na koncu s svojo milostjo pride On.

(Naša družina, priloga tednika Družina)

 

foto: pixabay.com

 • 2.7.
  ORATORIJ 2023 - »STOPI NA POT«
 • 5.11.
  KONCERT
 • 3.7.
  ORATORIJ 2022 - »ZA BOŽJO SLAVO«
 • 22.5.
  Prvo sveto obhajilo
 • 27.6.
  Prvo sveto obhajilo
 • 18.10.
  Misijonska nedelja
 • 21.6.
  PRVO SVETO OBHAJILO
 • 30.6.
  ORATORIJ 2019 - »IMAŠ MOČ«
 • 26.5.
  PRVO SVETO OBHAJILO
 • 14.10.
  Dar zakonskega življenja
 • 4.4.
  ROMANJE V MEĐUGORJE
 • 2.7.
  Oratorij 2017 - "DOTIK NEBES"
 • 17.6.
  Koncert dekliškega zbora Ave verum
 • 20.5.
  Koncert okteta Potoški fantje
 • 17.4.
  Ribniški pasijon
 • 10.2.
  Informativni dnevi
 • 3.12.
  Sv. Miklavž
 • 6.11.
  Celodnevno češčenje
 • 24.7.
  Krištofova nedelja
 • 3.7.
  Oratorij 2016: Zdaj gre zares
 • 19.3.
  Gospodovo oznanenje - Materinski dan
 • 10.2.
  Čuj z menoj
 • 18.1.
  Ekumenska molitvena osmina
 • 6.12.
  Božični prazniki
 • 23.11.
  Teden Karitas
 • 11.10.
  Pričevanje Mitje Rudolfa
 • 26.7.
  Krištofova nedelja
 • 28.6.
  Oratorij - Hočem biti svet
 • 31.1.
  Informativni dan
 • 5.12.
  Sv. Miklavž
 • 6.11.
  Celodnevno češčenje
 • 20.9.
  Stična mladih
 • 15.8.
  Veliki šmaren
 • 29.6.
  Oratorij 2014
 • 27.4.
  Koncert dekliškega PZ Ave Verum
 • 5.4.
  Oratorijski dan
 • 22.3.
  Gospodovo oznanenje
 • 7.3.
  Duhovne vaje
 • 14.2.
  Informativni dnevi
 • 24.12.
  Božičnica
 • 7.12.
  Sv. Miklavž
 • 20.10.
  Romanje na Brezje
 • 21.9.
  Stična mladih
 • 25.8.
  Župnijsko žegnanje v Loškem Potoku
 • 30.6.
  Oratorij 2013
 • 30.6.
  Romanje k Novi Štifti
 • 31.5.
  Praznik obiskanja Device Marije
 • 30.5.
  Praznik sv. Rešnjega telesa
 • 19.5.
  Prvo sveto obhajilo
 • 5.5.
  Sveta birma
 • 1.5.
  Šmarnična pobožnost
 • 29.4.
  Sestanek: starši prvoobhajencev
 • 15.4.
  Sestanek: starši birmancev
 • 8.4.
  Srečanje ŽPS
 • 23.3.
  Blagoslov jedil
 • 23.3.
  Blagoslov ognja in vode
 • 15.3.
  Mednarodni simpozij
 • Obvestila
  Nedeljske maše
  Splošna obvestila
  Oznanila
  Urnik verouka
  Šmarnice
  Povezave
  Cerkev
  Verski tisk
  Ostalo
  Zloženke
  Arhiv
  Objave
  Obvestila
  Oznanila

  ŽUPNIJA LOŠKI POTOK

  Hrib 98, 1318 Loški Potok

  Župnik: Bojan Traven

   

  tel: (01) 836 73 65   gsm: 040 834 660

  email: traven.bojan@gmail.com

  Župnija Loški potok
  Izdelava spletne strani www.vkdesign.si